Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika chodského psa v praxi aneb mám choďáka nebo ne??

V dnešní inernetové době má spousta chodských psů své vlastní stránky, kde se kromě jiného dozvíte i něco o plemeni chodský pes. Nebudu se zbytečně zabývat standardem a povahovými vlastnostmi, ale to by bylo, aby tyto informace na Dařiných stránkách chyběly. Tak tedy pojďte se společně se mnou podívat jak vypadá charakteristika chodského psa v praxi.

Protože jsem lenoráj a myšlení občas pěkně bolí, jako podklad jsem použila  příspěvek paní RNDr.Ivy Stránské, jíž patří chovatelská stanice Z Vlčího dolu

Zde je k nahlédnutí originál.

Obrazek

K tomuto tématu se vyjadřuje Daruna osobně, když už to jsou její stránky.

Výrok

Chodský pes je  pes střední velikosti a jeho hmotnost kolem 20 kg umožňuje snadnou manipulaci i pro jednu fyzicky nepříliš zdatnou osobu je-li např. nutné psa zvednout.

Fakt

S první půlkou tvrzení souhlasím, ovšem tato váha zdaleka nezaručuje nositelnost ani fyzicky zdatnou osobou.Důležitým předpokladem je totiž to, že pes zůstane alespoň vteřinu v klidu. Tato disciplína patří u mě mezi středně oblíbené ( neoblíbená až odporná je fáze setrvání v klidu, ale zase se užije spousta legrace při mytí obličejové části nosiče).

Výrok

Má poměrně lehkou stavbu těla, přibližně stejně velký zlatý nebo labradorský retrívr váží přibližně o 10 kg více, německý ovčák i o více než 15 kg.Také spotřeba krmiva je přiměřeně nižší.

Fakt

No znám exempláře ( výjimečně se mě to netýká  ) se spotřebou jako tři labradoři. Nechci nikoho jmenovat, ale zeptejte se tady  Chachá.

Výrok

Srst nevyžaduje žádnou střihovou úpravu, stačí asi jednou za týden až dva pročesat. V období línání stará podsada zůstává pod krycí srstí i delší dobu.

Fakt

Ano, to je pravda,  máme v domácnosti pouze jeden hřeben a stejně vypadá jako zbrusu nový, páč se obě češeme opravdu jen o Vánocích.

Výrok

Chodský pes je naprosto bezproblémový člen rodiny a hlídač. Čím naprosto vyniká nad ostatními psy je jeho snaha se zavděčit svému pánovi i ostatním členům rodiny včetně dětí. Jako by jediným smyslem jeho života bylo vyhovět. Velice snadno se cvičí, ale nemá rád hrubé zacházení. Stačí pouze důslednost. 

Fakt

Vyhovět ???  No jasně.   Uvedu pár příkladů:

 " zmiz od tý lednice"    =     " dej pracky na kuchyňskou linku"

" zalez, jde návštěva "   =   " skoč a olízej "

" jestli nepřestaneš, dám tě do útulku"  =  " v pohodě, můžu řádit dál "

Výrok

  Dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty. Narozdíl od retrívrů, španělů, teriérů a jiných loveckých psů je bezproblémový i ve volné přírodě. Jeho snahou není vystopovat či ulovit zvěř, ale držet se v blízkosti pána či rodiny, kterou jako ovčák nejraději vidí pohromadě.

Fakt

To je jistě pravda, ale není to proto, že by mu chyběl lovecký pud, či proto že jako ovčák vidí stádo nejraději pohromadě.Pravý důvod je nutné hledat jinde. Páneček má po ruce neustále nějaké klacky, šišky, papírky, míčky, ohryzky, vyžvýkané žvýkačky....... a spoustu dalších předmětů, které tak bezvadně létají a dají se chytat. Co kdyby hodil a já nebyla u toho???

 A vo vo vo vo tom to je.

Obrazek

Tak tohle byly psí názory a teď co na to panička????

Chodský pes je neuvěřitelně přizpůsobivé plemeno. Budete – li chtít milého rodinného společníka, neznám lepší volbu. Potřebujete ostražitého hídače? Jak je libo. Zaručuji Vám, že se přes Váš plot jen tak někdo nepodívá. Holdujete dlouhým túrám? Žádný problém  - choďák je vytrvalec tělem i duší. Že Vás láká sportovní výcvik,  agility či záchranařina? I na tohle je odpovědí chodský pes.

Všechny psí aktivity se bohužel stíhat nedají, leda by měl den 48 hodin. U nás padla volba na  záchranařinu. Čeho chci v tomto odvětví dosáhnout, jsem měla ujasněné už od samého začátku, jen jsem to trochu zapomněla vysvětlit své čtyřnohé přítelkyni. Jak už asi tušíte, začátky byly krušné. Nasměrovat temperament chodského psa tím správným směrem nebylo vůbec jednoduché. Chůze u nohy by se dala nazvat klokaní, pro aport se startovalo ještě před dopadem a o odložení se snad ani nebudu zmiňovat.Ne, že by  Dara neměla talent, brzdou jsem byla spíš já. Tím chci říct, že právě zde jsou kvality chodského psa víc než zřejmé, když jsme se  dopracovaly až k noční záchranářské  zkoušce v sutinách i přes množství mých metodických chyb ve výcviku. A to za dobu, kdy spousta psů má složeny teprve jedničkové zkoušky. Pojďme se podívat, jak se chodský pes vyrovnává s jednotlivými disciplínami záchranářských zkoušek:

Jednou z hlavních dovedností je naučit psa zdolávat různé překážky jako je kladina, žebřík, pohyb po nepříjemném materiálu, šplh po šikmé stěně a podobné chuťovky, které si kladou za cíl rozvíjet u psa obratnost. Já říkám, že chodský pes je akční plemeno, takže tyto „branné“ úkoly ho rozhodně nadchnou. Čímž nemyslím, že je bude umět okamžitě, ale co je důležité, bude mít CHUŤ se je znova a znova učit.  

A právě chuť do práce se velice zúročuje při nejnáročnější disciplíně – pachových pracích. Ovšem představa, že pes bude pracovat zadarmo je mylná. To nedělá ani kuře, natož inteligentní choďák. Je potřeba vymyslet správnou motivaci, ať už jsou to pamlsky, míčky, či pešky nebo pochvala psovoda. V každém případě je chodský pes snadno motivovatelný. V naší rodině jsou choďáci dva a oba se dají takříkajíc utáhnout na vařené nudli. A stejné zkušenosti se mnou sdílí i ostatní kolegové, kteří se s chodskými psy věnují kynologii.

Kromě motivace je třeba také správný nos. Už mnohokrát bylo ve spoustě různých článků omíláno, že toto plemeno disponuje výbornými čichovými schopnostmi, až se to jeví jako fráze. A už mnohokrát jsem se přesvědčila, že to fráze není. V duchu jsem se Daře musela omluvit za svou nedůvěru. Situací typu: „ Ten pes je blázen, kam se žene, já přece viděla figuranta odcházet jiným směrem, ten úkryt je přece jinde……“ bylo nespočetně. A kolegové záchranáři se jen poťouchle usmívali, když pozorovali mé zoufalství, protože oni dobře věděli, že toho figuranta v momentě, kdy jsem si odskočila, schovali jinam.

Tady už jsem naznačila, co je další předností choďáků při  vyhledávání. Schopnost rozlišit tzv. „teplé úkryty“, tj. úkryty pouze napachované od těch skutečných., což u některých plemen bývá problémem.Někteří psi totiž značí téměř ihned, jakmile vběhnou do silnějšího pachu, aniž by ověřili reálnou situaci.

ObrazekAbych byla objektivní, některé věci je potřeba choďákům vysvětlit několikrát – jako třeba, že se mají vzdálit od psovoda, nebo že záchranářskou dečku musí mít na sobě a nikoliv v tlamě, že když vyhledává jiný pes, že teď by měl v klidu ležet a čekat, až na něj dojde řada. Nicméně při troše trpělivosti se i tohle dá zvládnout. 

Sumasumárum. Pro záchranářský výcvik je vhodný motivovatelný pes s výborným čichem, ani velký, aby byl obratný v těžko prostupném terénu, ani malý, aby mu sutiny zborceného domu nepřipadaly jako velehory, a náklonností k lidem. A v plemeni chodský pes jsou tyto vlastnosti vzácně snoubeny.